Přednosti ultrazvukové technologie2022-11-07T15:38:09+01:00

VÝHODY ULTRAZVUKOVÉHO SVAŘOVÁNÍ: RYCHLEJŠÍ, BEZPEČNĚJŠÍ, ČISTŠÍ, EFEKTIVNĚJŠÍ

Rychlejší, bezpečnější, čistší, efektivnější, šetrnější k životnímu prostředí, přesnější, transparentnější… seznam je dlouhý. Ultrazvuková technologie se prosadila v mnoha průmyslových odvětvích. Není divu, protože stěží se najde některá jiná technologii s takovou všestranností při nejvyšší přesnosti a transparentnosti svařovacího procesu.

JAK FUNGUJE ULTRAZVUKOVÉ SVAŘOVÁNÍ?

Ultrazvuková technologie se k spojování termoplastů (plastů) nebo termoplastů s jinými materiály používá již více než 70 let. Tuto technologii je také možné použít k řezání a oddělovacímu svařování u širokého sortimentu materiálů.

Ultrazvuk je vytvářen vysokofrekvenčním kmitáním: Generátor vytváří z přivedeného napájecího napětí vysokofrekvenční střídavé napětí, které se pomocí konvertoru převádí na mechanické kmitání. Energie je do součástí přiváděna kmitavými pohyby (rozsah frekvencí cca 20 kHz až 100 kHz) na povrchu sonotrody (amplituda). Energie vyvolává ohřev výhradně na rozhraní jednotlivých dílů a neovlivňuje přilehlé oblasti, což znamená, že součást je šetrně zpracovávána. Pevné spojení se pak vytvoří v krátké době, kdy spojovaná dvojice vychladne. Výsledkem spojení je čistý a stabilní šev mezi dvěma jednotlivými díly a čistý a bezchybný povrch řezu při oddělovacím svařování.

Ultrazvuková technologie je velmi dobrou alternativou k ostatním způsobům spojování a oddělování s vysokou účinností a disponuje dalšími možnostmi orientovanými na budoucnost. Na rozdíl od jiných procesů nezpůsobuje ultrazvukový proces žádné poškození vlastního produktu, a to bez ohledu, zda se jedná o řezání, těsnění, svařování, oddělovací svařování, vysekávání nebo nýtování.

VÝHODY ULTRAZVUKOVÉHO SVAŘOVÁNÍ

Při ultrazvukovém svařování se spojované dvojice zahřívají pouze v oblasti spojovacích ploch, což znamená, že energii stačí dodávat pouze krátkodobě. Doba chlazení je velmi krátká díky bodovému ohřevu. Předpokladem je, že je k dispozici konstrukční a materiálový protějšek vhodný pro ultrazvukové svařování.

Během procesu svařování zůstávají ultrazvukové nástroje studené. Spojované dvojice se také, díky krátké době svařování a bodové dodávce energie, zahřívají pouze v oblasti spojovacích ploch. Se součástí je zacházeno co nejšetrněji nedochází k jejímu porušení.

Díky krátké době svařování při použití ultrazvukové technologie je potřeba dodávat energii pouze krátkodobě a odpadá trvalé ohřívání součástí stroje.
U sériových strojů řady MS sonxTOP jsou navíc použity pouze servoelektrické pohony, které jsou díky svému systému energeticky velmi úsporné.

Zavedením ultrazvukových vln do svařované součásti lze ušetřit tím, že jsou vyloučeny případné přísady nebo pomocné látky.
Na rozdíl od lepení součástí odpadá zdlouhavá příprava dílů, stejně jako nanášení lepidla a sušení. Vzhledem k tomu, že nejsou nutná žádná aditiva, lze díly na konci jejich životního cyklu druhově čistě recyklovat.

Digitální ultrazvukový generátor speciálně vyvinutý společností MS Ultrasonic a vysoce přesná servoelektrická osa v kombinaci s nejmodernějším řízením stroje na bázi PC vedou k vysoké opakovatelnosti procesu. Lze ovlivnit velké množství parametrů (amplituda, bod spouštění, svařovací síla, doba svařování, doba držení), které jsou také dokumentovány za účelem kontroly kvality.

Konkrétně lze svařovat následující materiály:

  • Stejný základní polymer, např. POM + POM nebo PC + PC
  • Stejný základní polymer různého typu PA 6.6 GF35 + PA 6.6
  • Různé základní polymery se srovnatelnými vlastnostmi, jako je PC/ABS + PMMA
  • Spojování/prolínání termoplastů s materiály odlišného druhu, jako je netkaný materiál, textilie, kůže
  • Zatavování/nýtování/obrubování termoplastických plastů do jiných materiálů

Používané ultrazvukové nástroje zůstávají během výrobního procesu studené, a tím se doba přechodu zařízení na jiný produkt odpovídajícím způsobem zkracuje. To vede ke snížení nákladů hlavně při výrobě malých sérií bez automatizace.

Studené nástroje, které jsou nanejvýš vlažné, zaručují pohodlnou práci na ultrazvukových svařovacích strojích bez nebezpečí zranění a zajišťují krátké doby přechodu zařízení na jiný produkt.

Sériové díly s velkými počty kusů jsou tyto obvykle vyráběny automaticky. Variantu Inline stroje MS sonxTOP lze díky dobře definovaným mechanickým a elektrickým rozhraním optimálně integrovat do automatizovaných systémů. Proces svařování je přitom většinou stále řízen přímo svařovacím strojem.

Definovaná digitální rozhraní a sběrnicové systémy zajišťují neustále datovou komunikaci mezi svařovacím strojem a periferiemi nebo nadřazenými počítači. Pomocí vhodných informačních a komunikačních technologií lze procesy prováděné na strojích efektivně propojit a integrovat.

FAQ ULTRAZVUK A ULTRAZVUKOVÉ SVAŘOVÁNÍ

Kterou technologií lze svařovat plasty v lékařské technice?2022-02-09T11:34:13+01:00

Existují různé mechanické a tepelné procesy. U tepelných procesů existují v zásadě tyto možnosti: Extrudování za tepla, svařování vyhřívaným nástrojem, elektrofúzní svařování, vysokofrekvenční svařování, laserové svařování, cirkulační svařování, rotační třecí svařování, vibrační svařování, svařování horkým plynem.

Použitý proces se volí podle součásti, požadavků a nároků na kvalitu a také hospodárnosti procesu.

Jaké jsou výhody ultrazvukové technologie ve srovnání s jinými technologiemi spojování?2022-02-09T11:33:32+01:00

Na rozdíl od jiných procesů nejsou pro ultrazvukové svařování potřeba žádná rozpouštědla ani přísady. Navíc se svařovací nástroje nezahřívají, a proto neexistují žádné doby nahřívání a ochlazování, což znamená, že výrobní operace mohou probíhat efektivněji.

Jak se ultrazvukové svařování používá v lékařské technice?2022-02-09T11:33:12+01:00

Proces ultrazvukového svařování se používá mimo jiné při výrobě laboratorních a analytických přístrojů, hygienických potřeb, membrán, filtrů, adaptérů a konektorů.

Které procesy svařování plastů se v lékařské technice používají?2022-02-09T11:32:47+01:00

Technologie ultrazvukového spojování stojí v popředí a je se všemi svými výhodami stále oblíbenější, viz „Výhody ultrazvukového svařování“.

Je v ultrazvukovém procesu možné zaručit vysokou stabilitu procesu?2022-02-09T11:32:05+01:00

Ano, lze zaručit také validaci a stabilitu procesu, jakož i podrobné monitorování procesu, zpětnou sledovatelnost a sběr dat.

Může ultrazvukové svařování splňovat lékařské požadavky na součást?2022-02-09T11:26:09+01:00

Vysoké nároky kladené na lékařské komponenty z hlediska pevnosti, těsnosti a téměř bez přítomnosti volných částic mohou být splněny.

Co je ultrazvuk?2022-11-07T10:43:48+01:00

Kmitání s frekvencí, která je nad rozsahem slyšitelnosti pro člověka > 20 kHz.

Jak vzniká ultrazvuk?2022-11-07T10:43:57+01:00

V technických aplikacích je kmitání generováno pomocí piezoelektrické keramiky. Sinusové střídavé napětí se převádí na sinusové mechanické kmitání.

Jak funguje ultrazvukové řezání a které materiály jím mohou být zpracovávány?2021-03-16T14:51:57+01:00

Kmitající sonotroda řeže materiál (rouno nebo podobný materiál) na volně uloženém pracovním nástroji. Díky provedení obrysu pracovního nástroje jsou okrajové švy materiálu současně svařeny. Ve většině případů se jedná o kontinuální proces.

Řezat lze netkané textilie (např. rouno), tkaniny a fólie s obsahem termoplastů. Dále také potraviny jako jsou sýry nebo pečivo, a to i ve zmrazeném stavu.

Jak funguje ultrazvukové svařování a které materiály jím mohou být zpracovávány?2021-03-16T14:51:09+01:00

Energie potřebná k roztavení součástí je přiváděna sonotrodou prostřednictvím mechanických kmitů. Dílce přenášejí přiváděnou energii ke svařovaným plochám. Materiály se smísí a jsou po určité době chlazení rozměrově stálé.

Pomocí ultrazvukového svařování ze zpracovávat všechny termoplasty, bez ohledu na to, zda mají amorfní nebo částečně krystalickou strukturu. Příklady: PS, PVC, PMMA, PC, SAN, ABS, PE, PP, PIM, PA, NFPP atd.

Jak funguje ultrazvukové vysekávání a které materiály jím mohou být zpracovávány?2021-03-16T14:50:18+01:00

Sonotroda pracuje proti matrici. Matrice je navržena přesně pro vysekávaný obrys. Kmitající sonotroda je nyní zasunuta do vysekávaného materiálu. Použitím ultrazvuku se snižuje síla potřebná k vysekávání a zvyšuje se kvalita řezné plochy.

Ultrazvukovým vysekáváním lze zpracovávat všechny termoplasty do tloušťky cca 10 mm. A to dokonce i v lakovaném stavu. Kromě toho lze vysekávat i tkaniny, netkané textilie a fólie.

Jak funguje ultrazvukové těsnění a které materiály jím mohou být zpracovávány?2021-03-16T14:49:19+01:00

K termoplastickému materiálu mohou být přitaveny tkaniny s termoplastickou složkou nebo bez ní. Roztaví se jen jedna ze spojované dvojice. Oscilační sonotroda dosedne na materiál, který má být přitaven, a roztaví podkladový termoplastický materiál. Ten pronikne do tkaniny a spojí tak oba materiály bezpečným způsobem.

Termoplastické fólie, potahované nosné materiály, kelímky, misky, sáčky a tuby mohou být utěsněny ultrazvukem.

Jak funguje ultrazvukové oddělovací svařování a které materiály jím mohou být zpracovávány?2021-03-16T14:48:02+01:00

Kmitající sonotroda řeže materiál (rouno nebo podobný materiál) na pracovním nástroji. Díky provedení obrysu pracovního nástroje jsou okrajové švy materiálu současně svařeny. Obvykle se jedná o nespojitý proces.

Netkané textilie (rouno) a tkaniny s termoplastickou složkou lze řezat a podél okraje svařovat.

Jak funguje ultrazvukové nýtování a které materiály jím mohou být zpracovávány?2022-11-07T10:56:10+01:00

Zde mohou být termoplasty kombinovány i s netermoplastickými materiály. Při tom se roztaví jen jedna ze spojované dvojice. V tom případě se jedná o silové spojování. Sonotroda s konturou přizpůsobenou nýtovacímu procesu roztaví nýt a vytvaruje jej tak, až je sekundární materiál silově spojen.

Ultrazvukovým nýtováním lze zpracovávat všechny termoplasty. Je možné spojovat stejné nebo různé termoplasty, jakož i termoplasty s netermoplastickými materiály.

Jak se docílí pevného spojení součástí, když se spojovaná dvojice roztaví?2021-03-16T14:46:05+01:00

Při ultrazvukovém svařování se zahřívá pouze spojovaná zóna součásti, složky polymeru se promíchají a po ochlazení budou rozměrově stálé.

Jak dlouho trvá proces svařování?2021-03-16T14:42:46+01:00

V závislosti na použitém materiálu a konstrukčním provedení spojované dvojice může proces svařování včetně doby chlazení trvat jen cca 100 ms až cca 3 s

Mohou být spojovány také plasty různého druhu?2021-03-16T14:42:18+01:00

V zásadě je optimálním řešením použití kombinace stejných plastů, např. PA s PA nebo PA s PA GF. Lze však také vzájemně spojovat řadu různých plastů, např. PC – PMMA – ABS. Různé materiály lze také vzájemně spojovat při nýtování nebo prolínání.

Je možno ultrazvukem svařovat také kovy?2021-03-16T14:41:28+01:00

Ano, ultrazvukové svařování kovů je osvědčený proces. Používá se například k připevnění měděných vodičů ke kabelovým svazkům v automobilovém průmyslu. Na rozdíl od svařování plastů však nedochází k mísení materiálů. Jedná se o studený svar vytvořený působením tření.

Jaké jsou výhody ultrazvukového svařování?2021-03-16T14:40:54+01:00

Je jich velmi mnoho, zde jsou ty nejdůležitější:

  • Velmi krátké procesní časy
  • Nepatrné nebo žádné tepelné porušení součásti v důsledku použití studených svařovacích nástrojů
  • Nízká spotřeba energie a tím vysoká účinnost
  • Nejsou nutná žádná rozpouštědla ani přísady (druhově čistá recyklace)
  • Díky nejrůznějším parametrům svařování lze docílit konstantních, reprodukovatelných výsledků svařování
  • Svařovací nástroje se nezahřívají, takže odpadá doba nahřívání a ochlazování a nástroje lze rychle vyměňovat
  • Žádné riziko zranění horkými částmi stroje
  • Krátké doby chlazení díky cílenému bodovému tavení
Ve kterých průmyslových odvětvích se ultrazvuková technologie používá?2021-03-16T14:38:54+01:00

Různé ultrazvukové technologie představují velmi ekonomickou metodu – využití nacházejí v následujících oblastech: Automobilový průmysl, obalová technika/potraviny, drobné automobilové díly, textilní průmysl, lékařská technika, spotřební zboží, elektrické komponenty.

Ultrazvukové řezání:
Automobilový průmysl, obalová technika/potraviny, textilní průmysl, lékařská technika

Ultrazvukové svařování:
Automobilový průmysl, textilní průmysl, lékařská technika, spotřební zboží, elektrické komponenty

Ultrazvukové vysekávání:
Automobilový, textilní průmysl, lékařská technika

Ultrazvukové těsnění:
Automobilový průmysl, lékařská technika, elektrické komponenty

Ultrazvukové oddělovací svařování:
Lékařská technika, textilní průmysl, elektrotechnické komponenty

Ultrazvukové nýtování:
Automobilový průmysl, lékařská technika, spotřební zboží, elektrické komponenty

Kde se v přírodě a technice vyskytuje ultrazvuk?2021-03-16T14:37:18+01:00

Příroda:
zvířata jej používají k lokalizaci nebo orientaci.

Technické aplikace:
Svařování plastů a kovů, lékařská technika v diagnostice a terapii, měření vzdálenosti u vozidel, měření hloubky ve vodě, měření průtoku kapalin, detektory pohybu, měření tloušťky vrstvy, měření hladiny, testování materiálů, čištění dílů, řezání biologické tkáně a mnoho dalších.

Jak lze svařovat plasty?2021-03-16T14:36:24+01:00

Existují různé procesy jako jsou: Svařování vyhřívaným prvkem, elektrofúzní svařování, laserové svařování, rotační svařování, ultrazvukové svařování, vibrační svařování, svařování horkým plynem. Použitý proces se volí podle součásti, požadavcích a nárocích na kvalitu a také na hospodárnosti procesu.

Jaký je rozdíl mezi technickou a lékařskou aplikací?2021-03-16T14:31:05+01:00

Ultrazvukové svařování se od lékařských aplikací liší především používanými frekvencemi a výkonem. Při svařování termoplastů se používají frekvence mezi 20 kHz a 60 kHz a úrovně výkonu mezi 200 W a 6000 W. V lékařské terapii se používají frekvence mezi 200 kHz a 5 MHz a v diagnostice mezi 5 MHz a 50 MHz. Používané výkony jsou ve srovnání se svařováním velmi nízké.

Co je vibrační soustava?2021-03-16T14:28:10+01:00

Vibrační soustava se skládá z konvertoru, amplitudové transformační jednotky a sonotrody. Konvertor tvoří rozhraní mezi elektrickou a mechanickou částí. Pomocí piezoelektrického efektu převádí elektrické kmity po amplitudové modulaci na mechanické vibrace a poté je přenáší na sonotrodu. Amplitudová transformační jednotka (zvaná také booster) zvětšuje nebo zmenšuje amplitudu na výstupu z konvertoru. Sonotroda jako vlastní svařovací nástroj přenáší mechanické vibrace do součásti. Vibrační soustava je zásadně vždy individuálně přizpůsobena nebo vyrovnána se součástí.

Co je soustředění energie?2021-03-16T14:24:21+01:00

Ultrazvuk je slučován do svazku pomocí směrového vysílače energie a poté soustředěně přiváděn do součásti. Významem soustředění je, že energie je využívána efektivně a je dosahováno čistého svarového švu.

Na soustředění energie má vliv směrový vysílač energie, design sonotrody a struktura pracovního nástroje.

Přejít nahoru